Genel Bilgiler

 

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programı Nizip Eğitim Fakültesi bünyesinde 2012 yılında kurulmuştur. Kurulmasının ardından programımız, 2012-2013 öğretim yılında 40 öğrenci ile öğretim hayatına hizmet vermeye başlamıştır. Her yıl ÖSYM tarafından yapılan sınavlarla öğrenci kabul eden programımızdaki öğrenci kontenjanımız, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 52'ye çıkmıştır.

 

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programının amacı, ortaokul kademesinde (5-8 sınıf) görev yapacak, alanında hizmet verebilecek düzeyde bilgi ve beceri ve tutumlarla donatılmış, etik değerleri özümsemiş, dünya gerçeklerinin farkında olan ve hayat boyu öğrenmenin önemini benimsemiş, alanında eğitim, öğretim ve araştırma yapabilecek düzeyde bilgi, beceri, tutum ve deneyime sahip, eleştirel düşünebilen, özgüveni yüksek ve alanıyla ilgili yenilikleri takip edebilecek öğretmenler yetiştirmektir. Sosyal bilgiler eğitimi alanında yaşanan son gelişmelere dayalı olarak hazırlanan derslerimiz, öğretmen adaylarını mesleklerinde başarıya götürecek tarih, coğrafya, ekonomi, vatandaşlık alanlarındaki dersler ve öğretmenlik meslek bilgisi dersleri ile sosyal bilgi alanındaki dersleri öğretme bilgisi ile donatmanın yanı sıra, genel kültür dersleri ile entelektüel alanda gelişimlerini desteklemeyi de amaçlamaktadır.

 

Programımızda aktif olarak ders veren araştırma ve öğretmen yetiştirme alanlarında deneyimli; 1 Profesör ve 1 Doçent ile uluslararası düzeyde yeterlikleri karşılayabilen öğretmen yetiştirme yönündeki hedefimize ulaşmaya gayret göstermekteyiz.

 

2018 öncesinde bölüme giriş yapan öğrencilerin ders içeriklerine buradan erişebilirsiniz. 

2018 ve sonrasında bölüme giriş yapan öğrencilerin ders içerikleri için Bologna Bilgi Sistemine buradan erişebilirsiniz. 

 

Öğrenci Değişim Programları ve Koordinatörleri: 

Erasmus Koordinatörü: Doç. Dr. Servet ÜZTEMUR

Farabi Koordinatörü: Dr. Öğr. Üyesi Hasan KURNAZ

Mevlâna Koordinatörü: Doç. Dr. Servet ÜZTEMUR

TDP (Toplumsal Duyarlılık Projesi) Koordinatörü: Dr. Öğr. Üyesi Cafer ÇARKIT

 

Akademik Personel

Prof. Dr. Nihat ŞİMŞEK

Doç. Dr. Servet ÜZTEMUR

TÜRKÇE VE SOSYAL BİLİMLER EĞİTİMİ BÖLÜMÜ