Genel Bilgiler

 

Türkçe Öğretmenliği Programı Nizip Eğitim Fakültesi bünyesinde 2015 yılında kurulmuştur. Kurulmasının ardından programımız, 2015-2016 öğretim yılında 40 öğrenci ile öğretim hayatına hizmet vermeye başlamıştır. Her yıl ÖSYM tarafından yapılan sınavlarla öğrenci kabul eden programımızdaki öğrenci kontenjanımız, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 52'ye çıkmıştır.

Türkçe Öğretmenliği Programının amacı, ortaokul kademesinde (5-8 sınıf) görev yapacak, alanında hizmet verebilecek düzeyde bilgi ve beceri ve tutumlarla donatılmış, etik değerleri özümsemiş, dünya gerçeklerinin farkında olan ve hayat boyu öğrenmenin önemini benimsemiş, alanında eğitim, öğretim ve araştırma yapabilecek düzeyde bilgi, beceri, tutum ve deneyime sahip, eleştirel düşünebilen, özgüveni yüksek ve alanıyla ilgili yenilikleri takip edebilecek öğretmenler yetiştirmektir. Türkçe eğitimi alanında yaşanan son gelişmelere dayalı olarak hazırlanan derslerimiz, öğretmen adaylarını mesleklerinde başarıya götürecek öğretmenlik meslek bilgisi dersleri ve Türkçe eğitimi alanındaki dersleri öğretme bilgisiyle donatmanın yanı sıra, genel kültür dersleri ile entelektüel alanda gelişimlerini desteklemeyi de amaçlamaktadır.

 

Programımızda aktif olarak ders veren araştırma ve öğretmen yetiştirme alanlarında deneyimli; 2 Doçent, 2 Doktor Öğretim Üyesi ve 1 Araştırma Görevlisi ile uluslararası düzeyde yeterlikleri karşılayabilen öğretmen yetiştirme yönündeki hedefimize ulaşmaya gayret göstermekteyiz.

 

2018 öncesinde bölüme giriş yapan öğrencilerin ders içeriklerine buradan erişebilirsiniz. 

2018 ve sonrasında bölüme giriş yapan öğrencilerin ders içerikleri için Bologna Bilgi Sistemine buradan erişebilirsiniz. 

 

Öğrenci Değişim Programları ve Koordinatörleri: 

Erasmus Koordinatörü: Dr. Öğr. Üyesi Servet ÜZTEMUR

Farabi Koordinatörü: Dr. Öğr. Üyesi Hasan KURNAZ

Mevlâna Koordinatörü: Dr. Öğr. Üyesi Servet ÜZTEMUR

TDP (Toplumsal Duyarlılık Projesi) Koordinatörü: Dr. Öğr. Üyesi Cafer ÇARKIT

 

Akademik Personel

           Doç. Dr. Tahir GÜR

           Doç. Dr. Mehmet YILMAZ

           Dr. Öğr. Üyesi Cafer ÇARKIT

           Dr. Öğr. Üyesi Hasan KURNAZ

          Arş. Gör. Tuba Yeşim MUTLU

TÜRKÇE VE SOSYAL BİLİMLER EĞİTİMİ BÖLÜMÜ